Wskazania do mikrodermabrazji
12

A A A

Jeszcze do niedawna osoby, które borykały się z różnymi problemami ze skórą twarzy mogły korzystać jedynie z inwazyjnych metod chirurgicznych, które związane są z większym ryzykiem i niemalże zawsze radykalnymi zmianami w wyglądzie.

Obecnie dostępne jest minimalnie inwazyjna metoda – mikrodermabrazja, która także jest dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poprawić wygląd swej skóry i wygrać ze swymi problemami. Istnieje dodatkowo kilka szczególnych wskazań do wykonania takiego zabiegu.

Fotostarzenie skóry

Starzenie skóry wywołane jest narażeniem jej na długotrwałe promieniowanie UV, głównie dotyczy to twarzy. Skóra jest sucha, szorstka, pogrubiona, ma nierówną pigmentację, liczne przebarwienia, zmarszczki są pogłębione – ogólnie nie wygląda dobrze. Dzięki mikrodermabrazji komórki skóry się pobudzają, następuje więc jej odnowa i remodeling. Efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Przekrwienie, które towarzyszy mikrodermabrazji pobudza krążenie, co wpływa na odżywienie i natlenienie tkanek. Stymulowana jest produkcja kolagenu i elastyny, w efekcie skóra się odnawia.

Bielactwo nabyte

Bielactwo to przewlekła choroba, która charakteryzuje się występowaniem płatów skóry odbarwionej. Dochodzi w nich do zaniku lub obniżenia aktywności komórek barwnikowych. Jej podłoże nie jest do końca znane.

Istnieje wiele sposobów walki ze skutkami tej choroby, jednak u niektórych pacjentów nie ma efektów standardowego leczenia farmakologicznego czy naświetlań. Im z pomocą przychodzi właśnie mikrodermabrazja. Co prawda jest ona z reguły jedynie formą wspomagania głównego leczenia (mikroprzeszczepy, terapia chemioterapeutykami miejscowo stosowana) jednak u części pacjentów stosowanie tylko tego zabiegu bez innych form wspomagających przynosi zaskakująco zadowalające efekty. Efektywność ta jest wynikiem aktywacji produkcji i uwalniania barwnika, dzięki pobudzeniu melanocytów z plam bielaczych.

Rozstępy skórne

Wskazania do mikrodermabrazjiRozstępy są trudnym do leczenia zjawiskiem. Ich występowanie wiąże się ze wzrostem, nagłym zwiększeniem masy tkanki tłuszczowej, są problemem około 70 procent dziewcząt i 40 procent chłopców w wieku dojrzewania.Czerwone i białe pręgi są poważnym defektem kosmetycznym, mało estetycznie wyglądają i powodują kompleksy. Najlepsze efekty uzyskuje się w leczeniu świeżych zmian – do około 6 miesięcy od pojawienia się.

Im leczenie zacznie się później, tym gorszych efektów można się spodziewać. Przy leczeniu rozstępów głębokich najlepsze skutki przynosi mikrodermabrazja wykonywana do chwili mikrokrwawienia. Przy głębokich zmianach potrzeba około 15–20 sesji. Zabieg wzmacnia skórę, pobudzona jest produkcja włókien elastyny i kolagenu. Zmiany są usuwane, jednak ograniczeniem są tutaj głębokie rozstępy, w których doszło do przerwania ciągłości tkanki podskórnej.

Mikrodermabrazja jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem, gdyż daje dobre efekty, jest mało inwazyjna, rzadko występują powikłania. Korzystna jest także możliwość wprowadzenia niewielkich zmian w wyglądzie i etapowanie zabiegów.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*